A 2022-es Egészségügyi Világnapon egy világjárvány, egy szennyezett bolygó közepette, amely egyre több betegséget, például rákot, asztmát, szívbetegséget jelent, a WHO a globális figyelmet az emberek és a bolygó egészségének megőrzéséhez szükséges sürgős intézkedésekre összpontosítja, és elősegíti a jólétre összpontosító társadalmak létrehozását célzó mozgalmat.
A WHO becslése szerint világszerte évente több mint 13 millió halálesetet okoznak elkerülhető környezeti okok. Ez magában foglalja az éghajlati válságot is, amely az emberiség előtt álló legnagyobb egészségügyi fenyegetés. Az éghajlati válság egyben egészségügyi válság is.
Ügyfélszolgálatunk 0 - 24 óráig elérhető ünnepnapokon is
Politikai, társadalmi és kereskedelmi döntéseink okozzák az éghajlati és egészségügyi válságot. Az emberek több mint 90%-a egészségtelen levegőt lélegzik be a fosszilis tüzelőanyagok elégetése miatt. A melegedő világban a szúnyogok minden eddiginél messzebbre és gyorsabban terjesztik a betegségeket. A szélsőséges időjárási események, a talajromlás és a vízhiány kiszorítja az embereket és befolyásolja egészségüket. A szennyezés és a műanyagok a legmélyebb óceánjaink, a legmagasabb hegyek alján találhatók, és bejutottak táplálékláncunkba. Azok a rendszerek, amelyek magasan feldolgozott, egészségtelen ételeket és italokat állítanak elő, az elhízás hullámát vezetik, növelve a rákot és a szívbetegségeket, miközben a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás egyharmadát generálják.
Míg a Covid19-világjárvány megmutatta nekünk a tudomány gyógyító erejét, rávilágított a világunkban tapasztalható egyenlőtlenségekre is. A világjárvány hiányosságokat tárt fel a társadalom minden területén, és hangsúlyozta, hogy sürgősen létre kell hozni a fenntartható jóléti társadalmakat, amelyek elkötelezték magukat a méltányos egészség elérése mellett most és a jövő generációi számára az ökológiai határértékek megsértése nélkül. A gazdaság jelenlegi kialakítása a jövedelem, a vagyon és a hatalom méltánytalan elosztásához vezet, és túl sok ember él szegénységben és instabilitásban. A jóléti gazdaság céljai az emberi jólét, a méltányosság és az ökológiai fenntarthatóság. Ezek a célok hosszú távú beruházásokba, jóléti költségvetésekbe, szociális védelembe, valamint jogi és költségvetési stratégiákba fordulnak. A bolygó és az emberi egészség pusztítási ciklusainak megtöréséhez jogalkotási fellépésre, vállalati reformra és egyénekre van szükség, hogy támogassák és ösztönözzék az egészséges döntések meghozatalára.
Betegszállítás rejtett költségek nélkül
Forrás: www.who.int